Zajímavosti o nakopávačích

Nakopávače (též pre-workouty, NO anabolizéry nebo stimulanty) jsou jedním ze základních produktů sportovní výživy. Kromě samotného nabuzujícího efektu, který má na starosti často kofein, obsahují směs dalších látek, které mají za úkol zkvalitnit a zefektivnit silový trénink v posilovně. Těmito látkami mohou být kofein, různé formy kreatinu, aminokyseliny, sacharidy nebo výtažky z některých rostlin a jiné přírodní látky. Podívejme se nyní na efekt jednotlivých složek nakopávače. Ty nejefektivnější mohou výrazně zkvalitnit silový trénink a posunout vaše maxima až o pár desítek kilogramů (u některých cviků) nebo zlepšit vaši krátkodobou výdrž.
 

Kofein

Kofein a jiné látky na bázi tohoto přírodního stimulantu jsou nejčastější nabuzující složkou nakopávačů. Díky své skvělé dostupnosti, při konzumaci rozumného množství zdravotní nezávadnosti a prokazatelné efektivitě přispívá k lepší výkonnosti ať už ve výdrži, tak v síle. Oproti ostatním látkám, které jsou často dopingového charakteru a ne vždy zdravotně nezávadné, je kofein nenahraditelný. Důležité je však si uvědomit, že příliš vysoké dávky kofeinu nejen že nepřinesou žádný další účinek, ale zároveň mohou znamenat jistá zdravotní rizika především pro osoby s chronicky vysokým tlakem (kterým se konzumace kofeinových stimulantů nedoporučuje).
 
Znatelnější a výraznější efekt kofeinových nakopávačů se bude týkat především osob, které nekonzumují kofein pravidelně. Naše tělo je přirozeně rezistentní vůči kofeinu, tudíž jeho efekt může být reálně nižší u pravidelných konzumentů kávy. A co je lepší konzumovat, káva nebo nakopávač? Nejspíše nakopávač, který kromě dobře vstřebatelného kofeinu obsahuje i další látky podporující výkon, anabolismus a regeneraci.
 

Citrulin malát/arginin

Ať už se v nakopávači vyskytuje citrulin malát (prekurzor aminokyseliny L-argininu) nebo samotný L-arginin, jedná se o látku s prokazatelným efektem na hladinu růstového hormonu. Ten se produkuje po výrazné fyzické zátěži a v noci během spánku. Aby člověk zefektivnil svůj trénink, může se zaměřit na několik věcí. Zaprvé je vhodné užívat nakopávač s obsahem citrulin malátu, argininu nebo obou těchto látek, které podporují vylučování růstového hormonu. Vhodné je také spát alespoň 7-8 hodin v kuse, jelikož růstový hormon se produkuje výrazněji až před probuzením z kvalitního spánku. V rámci tréninku je pak vhodné zařadit cvik, ve kterém člověk zvedne maximální hodnotu váhy, do první poloviny tréninku, tak, aby stimuloval vylučování růstového hormonu co nejvíce pro další průběh tréninku. Ten by neměl překročit 50-60 minut čistého času (nepočítá se kardio, rozcvičení ani přestávky).
    Samotný arginin (nebo zprostředkovaně citrulin) se podílí na správné syntéze proteinů při novotvorbě svalů nebo při tvorbě oxidu dusnatého (NO), který také vede k rozšíření cév, lepšímu okysličení tkání, vyšší výkonnosti a lepší regeneraci po tréninku.
    Další zajímavosti o citrulinu a aminokyselinách si můžete přečíst v článku Větší svaly s BCAA a citrulinem.

Beta-Alanin

Beta-Alanin je další z častých součástí předtréninkových stimulantů. Tato látka (někdy také nazývaná carnosin, ačkoli je pouhou součástí carnosin a prekurzorem jeho tvorby ve svalech) má vliv především na pH ve svalech. Díky carnosinu se pH nepatrně zvyšuje, čímž se přirozeně oddaluje okyselení svalů. To má za následek vyšší výkonnost (ať už ve výdrži, tak v absolutním výkonu). Beta-Alanin společně s následně vznikajícím carnosinem také napomáhá efektivní regeneraci a rychlejšímu odkyselení tkání, čímž jednoznačně zkracuje dobu do úplné regenerace poškozeného svalstva.
 

Kreatin a jeho deriváty

Kreatin a další látky na bázi kreatinu, ať už je to kreatin malát, ethyl ester apod., prokazatelně zvyšuje krátkodobou výkonnost a posouvá práh silové výkonnosti. Tzn., že člověk krátkodobě uzvedne větší zátěž. Proto je vhodný především do silových sportů a pro podporu růstu svalové hmoty po posilování, naopak u vytrvalostních sportů se jeho pozitivní vliv nijak neprokázal. Kreatin ve svalech zvyšuje jejich energetickou zásobu a funguje jako dodatečný energetický zdroj nad rámec svalového glykogenu. Výhodou je také jeho rychlá regenerace a to především v případě, kdy člověk nevyčerpá zásoby v dané svalové partii úplně. I z tohoto důvodu se doporučuje nejtěžší váhy nechávat až na úplně závěrečné série pro dané svalové partie, aby člověk předčasně nevyčerpal zásoby energie z kreatinfosfátu, zásobní látky na bázi kreatinu ve svalech.
 
Nakopávače mohou obsahovat i další látky. Některé z nich jsou zajímavě rozebrány v článku magazínu Sypači, kde najdete i spoustu dalších informací a zajímavostí o nakopávačích, které se do tohoto článku nevešly.